FoodisGood

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

איך לבחור כיריים: גז, אינדוקציה או כיריים חשמליות

מעבר דירה או שיפוץ מטבח מביא עמו הרבה החלטות שצריכות להתקבל, חלק מההחלטות הללו ישפיעו ישירות על הבישול שלכם. אם בעבר האופציה היחידה שעמדה בפנינו הייתה כיריים גז, היום, בחירת כיריים הפכה מבלבלת למדי עם 3 אופציות עיקריות. אז איך בוחרים מבין כיריים גז, אינדוקציה או כיריים חשמליות?

gass

יתרונות כיריים גז

+ שליטה מידית בטמפרטורה: כיריים גז הן פתרון בישול פרקטי וענייני, היתרון הגדול ביותר שלהן הוא שינויי החום המידיים, אין המתנה לגוף חימום שיתחמם, פשוט להדליק את הגז ולהתחיל לבשל. כנ"ל לגבי הורדת הטמפרטורה, התגובה מהירה והטמפרטורה יורדת באופן מיידי. אם אתם מחפשים שליטה מלאה על הטמפרטורה במהלך הבישול, בחרו בכיריים גז.

+ מחיר: יתרון נוסף שיש לכיריים גז על פני חשמליות הוא המחיר, הן במחיר הקנייה והן במחיר השימוש, עלות כיריים גז היא בדרך כלל זולה יותר מעלות כיריים חשמליות, כמו גם עלות השימוש בהן. אם אתם מחפשים כיריים טובות במחיר נמוך, כיריים גז יעשו את העבודה.

+ בלי כלים מיוחדים: יתרון משמעותי של כיריים גז על פני הסוג החשמלי הוא העובדה שניתן להשתמש בכל סיר או מחבת, כולל סירים מברזל יצוק, פדלת אל-חלד, ווקים, פלנצ'ה, אלומיניום, נחושת וכד'.. אם אתם מבשלים עם מגוון סירים ומחבתות מסוגים או בצורות שונות, כיריים גז הן הכיריים המושלמות עבורכם.

חסרונות כיריים גז

פחות בטיחותי: החיסרון הבולט ביותר של כיריים גז הוא בנושא הבטיחות. בבחירה בכיריים מסוג זה יש לקחת בחשבון שהבישול יתבצע על אש גלויה, מה שמשאיר פתח לתאונות רבות יותר. כמו כן, הכיריים פחות בטיחותיות לילדים. כיום קיימים סוגים שונים של כיריים גז עם מנגנון בטיחות, אם בכל זאת בחרתם כיריים גז, זכרו לשאול על מנגנוני הבטיחות השונים ולבחור בכיריים הבטיחותיות ביותר.

לא מתאימות לכל דירה: כיום, בעיקר בדירות שכורות ובדירות מרתף, לא קיים חיבור גז לכל דירה. כיריים גז, בניגוד לכיריים חשמליות, מצריכות חיבור גז מיוחד בכדי לפעול. לפני שאתם בוחרים בכיריים גז, וודאו כי יש לכם חיבור מתאים בדירה.

ניקיון: בניגוד לכיריים חשמליות, כיריים גז הן דבר לא קל לניקיון. הן מורכבות ממספר חלקים ויש להן המון מקומות ייעודיים לכליאת לכלוך. בהשוואה לכיריים חשמליות, ניקיון כיריים גז הוא דבר הרבה יותר מסובך.

אז למי מתאימות כיריים גז?

שליטה מידית בטמפרטורות, מחיר זול ואפשרות לשימוש בכל כלי שתבחרו הם היתרונות הבולטים שיש לכיריים גז להציע לכם, אל מול חסרונות כמו בטיחות, חיבור וניקיון. כיריים מסוג גז מומלצות במיוחד לבשלנים מקצועיים שמבלים את רוב זמנם במטבח וצריכים שליטה מלאה על הבישול שלהם. פחות מומלצות לבית עם ילדים קטנים ולבישול סטנדרטי.

electric

יתרונות כיריים חשמליות / קרמיות

+ בטיחות: היתרון המשמעותי ביותר שיש לכיריים חשמליות על פני כיריים גז הוא נושא הבטיחות. הבישול בכיריים חשמליות נעשה ללא אש גלויה, מה שמפחית משמעותית את הסיכון לכוויות אש והתלקחות שריפה. כמו כן, לרוב הכיריים החשמליות מנגנון בטיחות ילדים. משפחה עם ילדים קטנים? בחרו בכיריים חשמליות.

+ עיצוב: מבחינה עיצובית, הכיריים החשמליות מספקות למטבח מראה חלק ומבריק יותר. הן מתכתבות נהדר עם כל שיש ומשמשות כפרטי עיצובי של ממש. כיום קיימים סוגים שונים של כיריים חשמליות שאינם כוללים כפתורים כלל. אם משטח חלק הוא חלק בלתי נפרד מעיצבו המטבח שלכם, כיריים חשמליות יעשו את העבודה.

+ ניקיון: בניגוד לכיריים גז, הכיריים החשמליות קלות מאוד לניקוי. הן לא מצריכות פירוק חלקים ובגלל היותן שטוחות לגמרי הן מונעות הצטברות של פירורים או לכלוכים אחרים. ניקיון כיריים חשמליות נעשה בקלות ע"י חומרים מיוחדים ואפילו ע"י מטלית לחה בלבד.

+ התקנה והפעלה פשוטה: התקנת כיריים חשמליות היא התקנה פשוטה, בניגוד לכיריים גז, הכיריים החשמליות לא מצריכות חיבורים מיוחדים אלא חיבור חשמל בלבד. כמו כן, הכיריים החשמליות פשוטות לתפעול, בדרך כלל אינן מכילות הרבה כפתורים ולהן צג דיגיטלי המציג את עוצמת החום הנוכחית. אם אתם גרים בקומת מרתף או מחפשים נוחות ופשטות בתפעול הכיריים, בחרו בכיריים חשמליות.

+ יציבות ומקום אחסון: בגלל צורתן השטוחה, הכיריים החשמליות מספקות לבשלן יציבות מרבית בזמן הבישול. בנוסף, בזמן שהכיריים קרות, הן משמשות כשטח אחסון נוסף לסירים או כלים אחרים, חשוב לשים לב ולא להניח על הכירה כלים שעשויים לשרוט אותה. אם יש לכם מטבח קטן, כיריים חשמליות הן פתרון נהדר לשטח אחסון נוסף.

+ אפשרויות מגוונות ומתקדמות: בניגוד לכיריים גז, הכיריים החשמליות ממשיכות להתפתח ונוספים להן מגוון תוספות שימושיות במיוחד כגון משטחי צלייה, משטחי גריל ואפילו צ'יפסר מובנה. כמו כן, בכיריים חשמליות קרמיות ניתן לבחור את סוג המבער מבין 4 סוגים קיימים ולהתאימו לצורכי הבישול. אם אתם מחפשים את הקדמה במטבח, כיריים חשמליות בהחלט מומלצות עבורכם.

חסרונות כיריים חשמליות / קרמיות

קושי בשליטה על טמפרטורה: החיסרון הבולט ביותר שיש לכיריים חשמליות אל מול כיריים גז הוא השליטה המידית על עוצמת הלהבה. חימום הכירה לוקח זמן רב יותר וגם הורדת הטמפרטורה היא לא מידית. אם אתם בשלנים מקצועיים או חובבים ומבשלים מנות שמצריכות שינויי טמפרטורה רגישים, כיריים חשמליות הן לא הכיריים המומלצות עבורכם.

מחיר: כיריים חשמליות בדרך כלל עולות יותר מאשר כיריים גז. כמו כן, הפעלת הכיריים על חשמל במקום על גז = מחיר יקר יותר על תפעול הכיריים. אם אתם מחפשים חיסכון או מרבים להכין תבשילים בבישול ארוך, כנראה שתעדיפו כיריים גז.

כלים מיוחדים: לא כל הסירים והמחבתות מומלצים לכיריים חשמליות, כדי להימנע משחיקה ושריטות על גבי הכירה יש להשתמש בסירים ומחבתות ללא תחתית אלומיניום. סירים מנירוסטה או ברזל יצוקה יתאימו לכיריים חשמליות בזמן שסירים ומחבתות מאלומיניום ונחושת עלולים לשרוט את הכיריים.

אז למי מתאימות כיריים חשמליות?

עיצוב, התקנה פשוטה ומקום אחסון הם רק חלק מהיתרונות שיש לכיריים חשמליות להציע לכם. היתרון הבולט ביותר של כיריים חשמליות הוא ללא ספק – בטיחות! מה שהופך את הכיריים החשמליות למומלצות במיוחד עבור משפחות עם ילדים. כמו כן, לסטודנטים שעוברים דירה לעתים תכופות וכן למטבחים קטנים המצריכים מקום אחסון, מומלץ במיוחד להתקין כיריים חשמליות.

induction

יתרונות כיריים אינדוקציה

+ שליטה על הטמפרטורה: לטבחים המקצועיים, וגם לחובבי הבישול, הנקודה החיובית ביותר בכיריים אינדוקציה היא השליטה המהירה על הטמפרטורות. שלא כמו בכיריים חשמליות, את הטמפרטורה ניתן להתאים בדייקנות ובמיידיות. לפני האינדוקציה, טבחים ובשלנים חובבים העדיפו את הכיריים שמופעלות באמצעות גז, בדיוק בגלל הסיבה הזאת, אבל עם התפתחות האינדוקציה, טבחים ובשלנים רבים עוברים לבישול בכיריים הללו, למה? פשוט כי יש להן יתרונות רבים נוספים על פני הגז.

+ יעילות: בישול בכיריים אינדוקציה = אין בזבוז של אנרגיה, מה זאת אומרת? בכיריים אינדוקציה, האנרגיה (החום) מסופקת ישירות לסיר הבישול על ידי שדה מגנטי, מה שאומר שהחום אינו מתפשט בדר אלא מתרכז כולו בסיר הבישול. לשם השוואה, בבישול על כיריים גז, אנחנו מנצלים רק כ-40% אנרגיה לבישול עצמו, בעוד ש-60 אחוז אנרגיה מתבזבזת. לפי הערכות, בבישול על כיריים אינדוקציה אנו מנצלים כ-84% לבישול עצמו.

+ בטיחות: כיריים אינדוקציה הן "כיריים קרות", מה זה אומר? הכירה עצמה בקושי מתחממת, למעט החלק שנמצא ישירות מתחת לכלי הבישול. כמו כן, רוב הכיריים אינדוקציה לא פועלות כאשר לא מונח עליהן כלי בישול מתאים. תכונות אלו חשובות מאוד עבור בית עם ילדים ולא רק, בעצם, ניתן בקלות להימנע מכוויות באצבעות וכד'.. כיריים אינדוקציה הן הכיריים הבטיחותיות ביותר מבין שלוש האופציות.

+ קלות ההתקנה: כיריים אינדוקציה, כמו כיריים חשמליות, לא מצריכות חיבות לגז, מה שמקל מאוד על ההתקנה שלהן והופך אותן מושלמות לכל דירה, גם ליחידות דיור. בעצם, אם יש לכם את המקום המתאים בשיש, כל מה שנותר לעשות הוא לחבר את הכיריים לחשמל. שימו לב – חשוב לפנות לבעל מקצוע להתקנת הכיריים, שכן, ישנם תקנים בטיחותיים חשובים עליהם צריך לשמור.

חסרונות כיריים אינדוקציה

הגבלת הכלים: החיסרון הבולט ביותר שיש בכיריים אינדוקציה הוא כמובן כלי הבישול. אם אין לכם כיריים אינדוקציה, ככל הנראה תצטרכו להחליף את כל הסירים והמחבתות שלכם. כדי לבשל בכיריים אינדוקציה יש צורך בכלים מתאימים עם תחתית אינדוקציה, את הכלים ניתן למצוא בכל חנות כלי בית כמובן.

מחיר: עם כל החדשנות והיתרונות שמביאות עמן כיריים אינדוקציה, העסק הופך ליקר יותר, אמנם לא משמעותית, אבל בכל זאת יקר יותר. אם אתם עוברים דירה פעמים רבות, יכול להיות שכיריים אינדוקציה הם לא הבחירה המתאימה עבורכם.

הפעלה: בניגוד לכיריים גז, כיריים אינדוקציה דורשות קצת הסתגלות. המעלות משתנות במהירות, הכלים חדשים והכפתורים לא תמיד מובנים. אם אתם מחפשים כיריים קלות לתפעול, אולי כדאי לוותר על כיריים אינדוקציה.

אז למי מתאימות כיריים אינדוקציה?

הבחירה באם לצייד את המטבח בכיריים אינדוקציה היא עניין של העדפה אישית, לשיטת בישול זו יתרונות רבים הן בחיסכון והן בבטיחות. חשוב לשקול עלות מול תועלת ולוודא שאתם אכן מוכנים לכיריים אינדוקציה. מבוגרים או ילדים מבשלים ימצאו את הכיריים קצת קשות לתפעול, בעוד שזוג צעיר שעובר מדירה לדירה ימצא את הכיריים לא משתלמות במיוחד.

דילוג לתוכן